Prosta odpowiedź na z pozoru skomplikowane pytanie: każdy może zostać artystą. Ale oczywiście, jak w przypadku wielu zagadnień tego typu, każdy, aby zostać artystą, musi spełnić pewne kryteria. Ważne jest to, aby zrozumieć, kim tak naprawdę jest artysta. Bo nie jest to tylko osoba, która coś tworzy, to ktoś, kto ma grono odbiorców, którzy podziwiają jego wizję, a nie tylko kunszt.
Kto może nazwać Cię artystą?
W zasadzie możesz nazwać się tak sam już w momencie, w którym będziesz tworzyć w pełni własne dzieła. Jednak głośne nazywanie samego siebie artystą tylko na podstawie tego, że nam podoba się nasza sztuka, może być odebrane jako aroganckie zachowanie i wywyższanie się nad innymi. Artystą mogą nazwać nas również nasi odbiorcy. Gdy ktoś zupełnie obcy Cię tak nazwie, możesz być pewny, że już nim jesteś. W momencie, w którym to ktoś inny ocenia nasze dzieła i robi to używające tego ważnego dla nas słowa, odnosimy sukces. Jednak pamiętaj, że na tytuł artysty pracuje się cały czas, nie jest on stały i nie zostaje z nami na zawsze.
Czy rzemieślnik może być artystą?
Podstawową cechą artysty jest to, że tworzy coś własnego. To znaczy, że nie przerysowuje żadnych obrazów, nie korzysta z niczyjej koncepcji i nie przerabia dzieł już istniejących. W pracy artysty warsztat nie jest najważniejszy. Oczywiście bardzo dobrze patrzy się na prace, które są poprawne anatomicznie i w ładnie dobranych kolorach, ale nie oznacza to, że sam warsztat tego artystę z nas zrobi. Oczywiście rzemieślnik może tworzyć coś własnego. Jednak jego twory rzemieślnicze nigdy nie zostaną podciągnięte pod tę artystyczną część jego twórczości, jeśli są one odtwórcze, przerysowane albo wykonywane masowo, na podstawie wcześniej wykonanego schematu.
Czy można przestać być artystą?
Oczywiście, każdy z nas może ten tytuł stracić. Ważne jest, aby zrozumieć, że artysta to nie tytuł nadawany za wybitne zasługi, który można odebrać, wykrywając kłamstwo. Ktoś mógł być artystą kiedyś i się wypalić, a ktoś inny całe życie mógł pracować jako rzemieślnik, a na starość stać się artystą. Nie przypiszemy jednak jego wcześniejszym pracom mienia dzieła sztuki. Ważne jest też, aby pamiętać, że nie każda praca, którą twórca podpisuje jako swoją, faktycznie jest jego autorstwa. W dobie internetu plagiat jest czymś powszechnym i wiele osób żeruje na ciężkiej pracy innych osób.