Każdy z nas ma prawo inspirować się różnego rodzaju pracami, bo wszystko, co nas otacza, może nas przecież zainspirować. Jednocześnie plagiat jest karalny w świetle naszego prawa. Wielu z nas często jednak miesza te dwa pojęcia i plagiat podciąga pod inspirację albo zarzuca komuś plagiat, gdy dana osoba jedynie się zainspirowała. Jaka jest więc różnica między tymi dwoma zjawiskami?
Co można splagiatować, a czym się zainspirować?
Odpowiedź na oba te pytania brzmi: wszystko i wszystkim. Plagiat bowiem to sytuacja, w której cały, gotowy utwór odtwarzamy lub wręcz pozostawiamy bez zmian i przypisujemy sobie jego autorstwo. Z kolei inspiracja jest wtedy, kiedy czerpiemy z jakiegoś źródła, na przykład wykonujemy rynek w podobnej tematyce lub tworzymy swoją interpretację tytułu jakiegoś dzieła. Oczywiście oba te zjawiska mogą dotyczyć mniejszej lub większej skali. Inspirować mogą nas kolory albo całe postaci. Trzeba też zaznaczyć, że z karanym prawnie plagiatem mamy do czynienia w momencie, w którym nie podajemy źródła lub nazwiska osoby, która wykonała daną pracę przed nami.
Dlaczego plagiat jest taki zły?
Wyobraź sobie, że cały dzień, od rana do wieczora, siedzisz przy biurku i robisz coś, co jest dla Ciebie niezwykle ważne. Wcześniej kilka dni poświęciłeś na projekt i stworzenie dopracowanego konceptu. Gdy kończysz, udostępniasz to znajomym albo szerszemu gronu odbiorców. Kilka dni później któraś z tych osób pokazuje Ci twój projekt i mówi, że sama go stworzyła, od podstaw i że pomysł narodził się w jej głowie. To właśnie jest plagiat. Każdy twórca, który daje coś od siebie, aby jego projekty czy sztuka były jak najlepsze i jak najoryginalniejsze, ma prawo się zdenerwować, gdy odkryje, że ktoś kopiuje jego pomysły jeden do jeden i sprzedaje je jako swoje.
Czy plagiat zawsze jest zły?
I tak i nie. Ważne jest, co robisz ze splagiatowaną pracą i dlaczego ją kopiujesz. Jeśli uczysz się dopiero rysunku i przerysowujesz cudze prace, aby nabrać wprawy w proporcjach, nie ma w tym niczego złego, o ile nie pokazujesz ich nikomu jako swoje dzieło. Jeśli chcesz taką pracę wrzucić do internetu, na przykład, żeby pochwalić się osiągniętym przez Ciebie postępem w ten dziedzinie, koniecznie oznacz osobę, która wykonała ten rysunek przed Tobą. Plagiat jednak zawsze będzie zły, jeśli przypiszesz sobie pełne autorstwo danej pracy. Często bowiem nie liczy się, że sam ją narysowałeś, ale że narysowałeś coś, co nie zostało wymyślone przez Ciebie, a pomysł to równie ważny element sztuki.