Salvadorowi Dalí (1904-1989) przypisuje się zdanie: „różnica między mną a surrealistami polega na tym, że ja jestem surrealizmem”, i choć zaczynał od współpracy z rówieśnikami, ten ekscentryczny i nieklasyfikowany artysta dążył do zdystansowania się i wykluczenia z jakiegokolwiek ruchu. Nie przeszkodziło mu to jednak stać się prawdziwą ikoną XX wieku i jednym z najbardziej emblematycznych przedstawicieli surrealizmu.
Kim był Salvador Dalí? Krótka biografia
Salvador Dalí to jeden z najbardziej wpływowych, popularnych i znakomitych malarzy XX wieku. Wielowymiarowy i płodny artysta i oczywiście najsłynniejszy surrealista. Choć najbardziej pamiętana jest jego twórczość malarska, w trakcie swojej kariery zajmował się również rzeźbą, modą, reklamą, grawerowaniem, pisarstwem i kinem.
Salvador Dalí urodził się w Figueras w 1904 roku, jako syn zamożnej rodziny, w bardzo młodym wieku zaczął malować, imponując otoczeniu, które doradziło mu podjęcie studiów w Szkole Sztuk Pięknych w Madrycie. Kilkakrotnie wydalany z tej instytucji za ekscentryczne zachowanie i komentarze przeciwko autorytetom, Dalí wyjechał do Paryża. Tam poznał Picassa, jego żonę i muzę, Galę Éluard, a także pozostałych artystów, takich jak Man Ray, Max Ernst, Louis Aragon, André Masson.
Salvador Dalí i surrealizm
Surrealizm był awangardowym ruchem artystycznym i literackim XX wieku, założonym przez André Bretona w 1924 r. Jego głównym celem była ekspresja podświadomości poprzez malarstwo, literaturę, fotografię, film i rzeźbę. Zasady surrealizmu szły wbrew rozumowi, racjonalizmowi i pozytywizmowi. Obrazy Daliego znajdują się w najlepszych muzeach świata. Dowiedz się, jak zorganizować wyjazd w te miejsca z portalem www.wymarzonyurlop.pl
Charakterystyka sztuki surrealistycznej Salvadora Daliego
- Dalí jest uważany za jednego z pionierów ruchu surrealistycznego, stosując tę ideologię do wszystkiego, co stworzył.
- Dalí oparł się na teorii Freuda, aby stworzyć potężny język wizualny zdolny do uchwycenia jego snów, koszmarów i halucynacji. Jego obrazy stały się ikonami.
- Głównymi tematami, którymi się zajmował były śmierć, erotyzm i dekadencja, odzwierciedlając w swoich pracach teorie psychoanalizy. Dlatego też, bazując na własnym życiu i wspomnieniach z dzieciństwa, wszystkie jego prace są pełne symboliki, od symboli religijnych po zwierzęta i fetysze. Pejzaże tworzone przez surrealistę Daliego są jednocześnie realne i senne, pełne melancholii.