Na przestrzeni dziejów sztuka była nieodłącznym aspektem życia ludzkiego, służąc jako środek wyrazu, a także jako uniwersalny język, w którym dominuje piękno i estetyka. To właśnie w starożytnej Grecji pojawił się podział na sztuki wyższe. Ze sztuk wyższych pochodzi 6 z tego, co dziś znamy jako sztuki piękne, plus jedna, która została dodana w XX wieku. Chcesz wiedzieć więcej na ten temat?
7 sztuk pięknych: architektura
To starożytni Grecy stworzyli podstawy, ale po raz pierwszy termin sztuki piękne został ukuty w XV wieku przez Charlesa Batteaux, który użył go do określenia wszystkich tych przejawów artystycznych za pomocą zaledwie kilku słów.
Architektura jest jedną ze sztuk, ze względu na pomysłowość i duże wykorzystanie estetyki, która jest wymagana do tworzenia budynków, które są harmonijne z przestrzenią i wytrzymują upływ czasu. Dla starożytnych Greków, z monumentalnymi budowlami takimi jak Partenon i architektami takimi jak Parmenion, który był odpowiedzialny za budowę Aleksandrii, architektura była jednym z najbardziej podstawowych aspektów ich cywilizacji i sztuką samą w sobie. W https://www.topcity.pl przeczytasz o największych dziełach architektonicznych tego świata.
7 sztuk pięknych: rzeźba
Rzeźba to kolejna z 7 sztuk pięknych. Umiejętność tworzenia trójwymiarowych kształtów i form była ceniona od czasów starożytnych, a dziś nadal jest uważana za jedną z najbardziej wybitnych form sztuki.
7 sztuk pięknych: malarstwo
Wśród 7 sztuk plastycznych malarstwo jest chyba jedną z najbardziej rozpoznawalnych dyscyplin. Od czasów starożytnych człowiek wykorzystywał ją jako formę ekspresji i mechanizm utrwalania rzeczywistości. Na przestrzeni dziejów istniały setki znanych malarzy, nic więc dziwnego, że dziś nadal jest to jedna z najbardziej popularnych i docenianych sztuk plastycznych.
7 sztuk pięknych: muzyka
Umiejętność wykorzystania instrumentów do generowania pięknych dźwięków sprawia, że muzyka jest jednoznacznie zaliczana do 7 sztuk pięknych. Muzyka towarzyszyła ludzkości od początku jej istnienia, będąc formą komunikacji, ale także sztuką, która przede wszystkim generuje przyjemność.
7 sztuk pięknych: Literatura
Literatura to sztuka, która wykorzystuje słowa. Choć zwykle mówimy, że literatura jest właściwie jedną ze sztuk pięknych, to jednak poezja i dramat również zaliczane są do tej formy. Obie zaoferowały nieoceniony wkład w ludzkość, z utworami i autorami, które niewątpliwie same w sobie stanowią dzieło sztuki.
7 sztuk plastycznych: taniec
Taniec stanowi część 7 sztuk pięknych ze względu na energiczne ruchy w rytm muzyki, które są w nim wykorzystywane i które służą jako jeden z najbardziej estetycznych środków wyrazu, jakimi możemy się cieszyć.
7 sztuk pięknych: kino
Do tej listy w XX wieku dołączył Ricciotto Canudo, teoretyk i krytyk filmowy, który w 1911 roku w swoim „Manifeście siedmiu sztuk” ukuł termin siódma sztuka, aby zaliczyć kino do sztuk pięknych. Dziś jest to jeden z najpopularniejszych środków wyrazu artystycznego na świecie, z utworami o wielkiej wartości audiowizualnej, które wśród uczonych i kinomanów uznawane są za klasykę.